ŠITAKE (Lentinula edodes)
ZNANSTVENO IME
Lentinula edodes
SINONIMI
Shii-Take, Agaricus edodes, Pasaniapilz, Shaingugu, Hua Gu, Qua Gu
PRIMJENA
Medicinska gljiva Šitake (Lentinula edodes) je porijeklom iz Japana, Koreje i Kine, a njegova su svojstva stanovništvu poznata već oko 2000 godina. Njegov miris jako podsjeća na češnjak, a posljedica je sastojka koji se zove lentionin. Šitake se smatra najtraženijom jestivom gljivom nakon šampinjona. Može se jesti i sirov.
Osim što je jestiva gljiva, koristi se i na različite načine u tradicionalnoj kineskoj medicini, TCM. Može se dobro osušiti i zadržati aromu i nutritivnu vrijednost, kao i aktivne sastojke. Za proizvodnju pripravaka ekstrahira se ili koncentrira i nudi u obliku kapsula ili tekućih ekstrakata.
KORISNI SASTOJCI
Šitake sadrži polisaharide, proteine, minerale, masti (2% -5%), vlakna, vitamine: niacin, tiamin, riboflavin i kobalamin, kao i vitamin D.
Najvažniji aktivni sastojak je polisaharid nazvan "Lentinan", koji pripada skupini β-glukana. Mnogi drugi polisaharidi također su izolirani iz medicinske gljive Šitake i istraženi su njihovi učinci. Šitake je također bogat i drugim sekundarnim sastojcima kao što je lentionin, koji, slično češnjaku (također miriše slično češnjaku), ima antibiotski učinak protiv bakterija i gljivica. Poznati su brojni drugi aktivni sastojci iz Šitake-a, poput eritadenina (učinak snižavanja lipida), aminokiseline ergotionin (antioksidativni učinak) itd.
RASPROSTRANJENOST U PRIRODI I STANIŠTE
Shiitake raste saprobiotski u prirodi na tvrdom drvetu. Posebno je česta na stablu Pasania (= pseudo-kesten, Castanopsis cuspidata) i drugim sortama azijskog hrasta i bukve.
POGODAN SUPSTRAT
Tvrdo drvo (osobito prikladno: hrast, bukva, breza, joha, kesten, šiija / pašanija)
TAKSONOMIJA
Klasa: Agaricomycetes / Podklasa: Agaricomycetidae /
Red: Agaricales / Familija: Marasmiaceae /
Rod: Lentinula / Spore: bijela, ovalnog do elipsoidnog oblika, između 5 - 6,5 x 3 - 3,5 µ