ZNANSTVENO IME
Fomitopsis betulina
SINONIME
Piptoporus betulinus
PRIMJENA
Birkenporling je pronađen kod "Ötzija" koji je živio prije 5300 godina. Vjeruje se da ga je koristio za pripremu čaja.
Tradicionalno, najčešći oblik korištenja je infuzija čaja od zdrobljenih gljiva. Aktivni sastojci Brezine gube mogu se ekstrahirati i u obliku tinkture.
Čaj od Brezine gube koristi se u Tradicionalnoj kineskoj medicini kao i tradicionalnoj medicini u nekim europskim zemljama već tisućama godina. Čaj je poznat po svojim blagotvornim učincima.
Vrijeme prikupljanja je u razdoblju od rujna (septembra) do prosinca (decembra). Sakupljaju se samo novi plodovi s bijelom donjom stranom. Kod mlađih gljiva sadržaj aktivnih sastojaka znatno je veći nego kod starijih gljiva.
SASTAV GLJIVE
Birkenporling sadrži mnogo gorkih tvari. Cijenjen je zbog visoke razine polipornih kiselina A, B i C, hidrokinona, indolnih alkaloida, betulinske kiseline, vitamina, minerala, antioksidansa, terpena, agarske kiseline i piptamina. Osim toga, Birkenporling također sadrži
Tokoferol, beta-karoten, različite B vitamine, vitamin C, željezo, fosfor, bakar, selen, kalij, masne kiseline (od kojih je 77% nezasićenih, uglavnom oleinska i linolna kiselina), betulinska kiselina, polifenoli, beta-glukani itd.
RASPROSTRANJENOST I PRIRODNO STANIŠTE
Brezina guba se može naći samo na brezama. Kroz slomljene grane prodire u stara, umiruća stabla i razbija celulozu stabla. To dovodi do raspadanja drveta.
Brezova guba preferira temperaturu od 25 ° C. Minimalna temperatura na kojoj gljiva još može rasti je približno 7–9 ° C, a na višim temperaturama (od 30 ° C) rast gljiva prestaje. Zahvaljujući populaciji breze i optimalnoj temperaturi rasta, Brezova guba se uglavnom nalazi u Sjevernoj Americi i Euroaziji.
Brezovu gubu često napadaju štetočine, najčešće insekti i grinje.
VANJSKE KARAKTERISTIKE
Brezova guba obrazuje plodove na dijelovima debla breze. Plodovi nastaju između srpnja (jula) i studenog (oktobar).
Klobuk doseže širinu do 30 cm i debljinu od približno 2–7 cm. Koža klobuka mladih gljiva je bjelkaste-krem boje i sa starenjem poprima oker-smeđu boju. Meso gljive je u početku bijelo i sočno, a kasnije postaje čvršće i suho.